产品货号:
Z28988
中文名称:
UPF3A抗体
英文名称:
Anti-UPF3A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-UPF3A Antibody |
| 指标别名 | hUpf3;HUPF3A;RENT3A;UPF3;UPF3A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | WB,ICC/IF,FCM,ELISA |
| 基因名称 | UPF3A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | E.coli-derived human UPF3A recombinant protein (Position:E4-E452). |
| 实际分子量 | 51KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Regulator of nonsense transcripts 3A is a protein that in humans is encoded by the UPF3A gene.This gene encodes a protein that is part of a post-splicing multiprotein complex involved in both mRNA nuclear export and mRNA surveillance.The encoded protein is one of two functional homologs to yeast Upf3p.mRNA surveillance detects exported mRNAs with truncated open reading frames and initiates nonsense-mediated mRNA decay (NMD).When translation ends upstream from the last exon-exon junction,this triggers NMD to degrade mRNAs containing premature stop codons.This protein binds to the mRNA and remains bound after nuclear export,acting as a nucleocytoplasmic shuttling protein.It forms with Y14 a complex that binds specifically 20nt upstream of exon-exon junctions.This gene is located on the long arm of chromosome 13.Several splice variants encoding different isoforms have been found for this gene. |
| Uniprot ID | Q9H1J1 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot. |
| 基因名全称 | UPF3A regulator of nonsense mediated mRNA decay |
| 蛋白名全称 | Regulator of nonsense transcripts 3A |
| 推荐稀释比 | Western blot (WB) 1:500~2000 Immunocytochemistry/Immunofluorescence (ICC/IF) 1:50~400 Flow cytometry (FCM) 1~3μg/1×106 cells Enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) 1:100~1000 |
相关搜索:UPF3A抗体,UPF3A多抗,Anti-UPF3A Antibody
